Leczenie zębów osób niepełnosprawnych

Każda osoba bez względu na to, kim jest, czym się zajmuje czy jak wygląda powinna dbać o swoje uzębienie. Osoby zdrowe mają tą przewagę, że mogą samodzielnie w tym zakresie podejmować decyzję jak i potrafią wysiedzieć na fotelu stomatologicznym podczas zabiegu czy też przeglądu. Z osobami niepełnoprawnymi sytuacja wygląda trochę inaczej. Takiemu człowiekowi ciężko jest wysiedzieć w jednym miejscu przez okres badania jak i w wielu przypadkach jest tak, że osoba chora nie rozumie, że nie wolno się odzywać jak i nie wolno się ruszać. Zwykły dentysta często odmawia leczenia zębów u takich osób ze względu na swoje i ich bezpieczeństwo. Istnieje inne rozwiązanie.

W całej Polsce w większych miastach istnieją specjalne kliniki przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Leczenie uzębienia osoby niepełnosprawnej wygląda trochę inaczej jak u osoby zdrowej. Przede wszystkim odbywa się dużo szybciej. Oczywiście po zapisaniu do dentysty w Toruniu trzeba swój czas odczekać na pierwszą wizytę, ale warto. Podczas tego spotkania dochodzi do pełnego wywiadu z opiekunem jak i zebranie niezbędnej dokumentacji medycznej. Konieczne jest badanie eeg, ponieważ leczenie odbywać się będzie pod narkozą. Osoby chore na padaczkę nie mogą niestety skorzystać z takiej formy leczenia. Podczas tej pierwszej wizyty również dochodzi do przeglądu zębów jak i do rozmowy z anestezjologiem. Na tej wizycie jest ustalana wizyta leczenia.

Druga wizyta trwa cały dzień. Pacjent jest poddany narkozie i w ten jeden dzień leczone są wszystkie zęby. Jest to bardzo ważne, żeby nie dzielić zabiegów na kilka, bo organizm nie zniesie przyjęcia tylu dawek narkozy. Dodatkowo w wielu przypadkach również w ten dzień dochodzi do od kamienienia uzębienia. Pacjent po całym dniu spędzonym u stomatologa wychodzi z pięknym uśmiechem i zadowoleniem. Jak widać istnieją różne formy leczenia zębów i są one uzależnione od predyspozycji danej osoby. Z takiego sposobu dbania o zęby mogą skorzystać również osoby zdrowe jednak muszą to wykonać prywatnie, a jest to kosztowne. Osoby niepełnosprawne otrzymują refundację z NFZ, dlatego warto jest skorzystać z takich usług stomatologicznych.

Leave your thought